• Wizyta w bibliotece

            29.11.2022

            Dnia 29 listopada dzieci z naszego oddziału  przedszkolnego  wybrały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Śliwicach. Przedszkolaki z zainteresowaniem zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Podczas wizyty w bibliotece dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i zapoznać się z biblioteką. Przedszkolaki  z wielkim zainteresowaniem słuchały bajki o misiach, którą przeczytała im pani bibliotekarka. Dowiedziały się także , jak należy dbać o książki. Dzieci mogły wykazać się pomysłowością podczas wykonywania zakładki do książki.Za wzorowe zachowanie dzieci otrzymały kolorowanki. Pani bibliotekarka zachęcała przedszkolaków do aktywnego korzystania z biblioteki.

          • Wyjazd do kina

            29.11.2022

            Klasy VIII i VII wspólnie wybrały się na wyjazd do kina Helios w Grudziądzu. Miło było oderwać się trochę od rzeczywistości i zrelaksować się na seansie filmowym. Czekamy na kolejne premiery:)

          • Dzień Pluszowego Misia

            29.11.2022

            W dniu 25.11.2022r. przedszkolaki z oddziału przedszkolnego w Śliwiczek uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "milutkim przyjacielem". Wszystkie były śliczne i wyjątkowe.
            Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały historię ich święta, oglądały o nich bajki . Dzieci wykonały przepiękne misie , wykorzystując papierowe talerzyki. Dzień Pluszowego Misia  był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, że  mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokazać ich swoim koleżankom i kolegom z grupy.

          • Turniej szachowy

            23.11.2022

            W dniu 23.11.2022r uczniowie naszej szkoły wybrali się do GOK-u  w Śliwicach  na turniej szachowy- „Szachy –aktywna wieś”. Organizatorem była Fundacja „Zagrajmy  razem ”, a współorganizatorem była Gmina Śliwice i GOK Śliwice. Naszą szkołę reprezentowali :Dominik Adamski, Mateusz Dejnowski, Wiktor Sondowski, Oliwier Ziółkowski, Sebastian Tecław, Mikołaj Tecław, Kamil Tokarski, Mikołaj Pilarski, Patrycja Cejrowska, Dominik Andrearczyk i Filip Jakubiak. Na zakończenie turnieju każdy z uczestników otrzymał medal , nagrodę oraz dyplom  które wręczał Wójt Gminy Śliwice Daniel Kożuch. Wysokie I miejsce zajął uczeń naszej szkoły Filip Jakubiak w kategorii do lat 7.Gratulujemy. Wszyscy uczestnicy wyjazdu wrócili do domu z uśmiechem na twarzy.

          • Świąteczna kartka dla Seniora

            22.11.2022

            To już szczególny czas, kiedy przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia pamiętamy o innych – potrzebujących naszego wsparcia, dobrego słowa i życzliwości. Tradycją naszej szkoły jest przygotowywanie kartek świątecznych z życzeniami. W tym roku kartki z życzeniami przekażemy mieszkańcom  Domu Seniora w Wysokiej.

          • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

            19.11.2022

            Brak tolerancji, ksenofobia, rasizm, przemoc motywowana nienawiścią nie są wyłącznie polską domeną, są to problemy globalne, dlatego w 1995 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustaliło, że 16 listopada będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Wybór daty nie jest przypadkowy – 16 listopada 1995 roku, tuż przed końcem Międzynarodowego Roku Tolerancji, państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Międzynarodowy Dzień Tolerancji jest świętem szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur na świecie. W ramach celebracji dnia wraz z zaproszonym gościem, asp.szt.Tomaszem Kołodziejskim z Posterunku Policji w Śliwicach, rozmawialiśmy na temat tolerancji i jak możemy ją wyrażać w naszym życiu codziennym w środowisku szkolnym.Tego dnia warto zastanowić się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy. Uczniowie klasy VII i VIII wyrazili swoje uczucia i opinie w sposób artystyczny w formie plakatów. Celem tego spotkania było uwrażliwienie naszych dzieci na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji, jak i przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację.

          • Światowy Dzień Rzucania Palenia

            19.11.2022

            17 listopada 2022 r.  obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, który ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim zdrowotne .  Uczniowie kl V  również aktywnie  włączyli się w obchody tego dnia w naszej szkole.  Na lekcji  z wychowawcą tworzyli antyreklamy dla papierosów, analizowali skład papierosa( substancje szkodliwe w papierosie),wykonali plakaty antynikotynowe, szczegółowo omawiali skutki palenia papierosów dla zdrowia .  Zwrócili też uwagę na fakt, iż dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące tzw. „bierne palenie” jest tak samo groźny dla zdrowia, jak w przypadku osób palących. Wszystkie informacje umieścili na gazetce klasowej. 

          • Wycieczka do Muzeum Borów Tucholskich

            17.11.2022

            Dnia 17 listopada 2022 roku uczniowie klas 0 – IV biorąc  udział w wycieczce do Muzeum Borów Tucholskich zapoznali się z tradycją, kulturą, gwarą oraz czynnościami wykonywanymi przez naszych przodków – Borowiaków. Podczas pobytu w muzeum zapoznali się z historią Tucholi, zwiedzili wystawy: salę poświęconą historii miasta z makietą średniowiecznej Tucholi, Chatę Borowiacką złożoną z dwóch izb: kuchni ze spiżarką oraz pomieszczenie codzienne z m.in.  łóżkiem, stołem, maszyną do szycia oraz strojami codziennymi i odświętnymi. Kolejnym punktem zwiedzania były wystawy poświęcone: Florze i Faunie Borów Tucholskich, na których znalazły się charakterystyczne dla Borów rośliny i zwierzęta. Wystawa pt. „Etnografia Borów Tucholskich” przybliżyła dzieciom takie zawody jak pszczelarz, rybak, leśnik, rolnik i stolarz. W trakcie pobytu w muzeum uczniowie wzięli udział w warsztatach -  „Robienie masła”, gdzie zapoznali się ze sprzętem wykorzystywanym do tej czynności. Własnoręcznie w kierzankach wykonali świeżutkie masełko. Zaś „Pranie na tarach” było okazją do wcielenia się w rolę prababć. Do tego zadania dzieci posłużyły się tarami. Dzisiejszy pobyt w muzeum był okazją poznania tradycji oraz zwyczajów przodków, które z pewnością zapadną dzieciom w pamięci, o czym świadczyło ich duże zaangażowanie w  czynności warsztatowe. To była udana lekcja historii.

          • Gminny konkurs strażacki pt. „Zapobiegajmy pożarom”

            14.11.2022

            Nasi uczniowie licznie wzięli udział w gminnym konkursie pt. „Zapobiegajmy pożarom”. Gratulujemy i życzymy im, aby wszystkie prace konkursowe zostały nagrodzone. W galerii można podziwiać prace naszych uczniów, a poniżej znajdują się nazwiska osób, które reprezentują naszą szkołę na forum gminy.

            Z oddziału przedszkolnego: Franciszek Gornowicz, Hubert Felczykowski, Kaja Lamparska, Aurelia Tokarska, Amelia Węglarska, Dominik Węglarski, Fabian Grubich;

            Klasy I: Daryia Karpenko, Wiktoria Talaśka, Eliza Wiśniewska,;

            Klasy II: Aleksandra Felczykowska, Marcelina Selka Jakub Słupecki, Filip Kacprzak, Nadia Krupa Lena Węglarska;

            Klasy III: Dominik Andrearczyk, Wiktoria Gornowicz;

            Klasy IV: Emilia Słupecka, Kornelia Lamparska, Daria Gąrzędzielska, Mikołaj Pilarski, Aleksandra Dytman;

            Klasy V: Maciej Beker, Martyna Sumińska;

            Klasy VII: Bartosz Bojanowski, Damian Zieliński, Bartosz Słupecki, Amelia Wiśniewska.

          • Od Pionka do Hetmana

            12.11.2022

            Od października br. w naszej szkole odbywają się bezpłatne zajęcia szachowe. Biorą w nich udział uczniowie  klas I –III. Prowadzone są w ramach pilotażowego projektu „Od Pionka do Hetmana” przez Mistrza Polski, pana Pawła Kukułę. Organizator zapewnia naszym graczom sprzęt niezbędny do realizacji zajęć tj. tablicę demonstracyjną, komplety szachów, zegary.  Pan Paweł z fascynacją odkrywa przed naszymi uczniami tajniki tej „królewskiej gry”, cierpliwie wprowadza, tłumaczy, demonstruje i gra z naszymi nowicjuszami. Szachowe rozgrywki to niezwykła lekcja, która uczy logicznego myślenie, rozwija pamięć, kształtuje koncentrację, intuicję oraz oswajanie się  porażkami. Na pewno kto „połknie przysłowiowego bakcyla” tej fascynującej gry, ten będzie do szachów zawsze wracał.

          • Szkoła do hymnu

            14.11.2022

            Już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministra Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu". Podczas uroczystego apelu z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, który odbył się 10 listopada, wspólnie odspiewaliśmy hymn narodowy o symbolicznej godzinie 11:11. #SzkołaDoHymnu

        • Droga do wolności...
          • Droga do wolności...

            10.11.2022

            11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Zatem 104. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie naszej szkoły godnie uczcili. Dnia 10 listopada 2022 roku  w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akademię rozpoczęto od wprowadzenia pocztu flagowego. Następnie cała społeczność szkolna oraz zaproszeni gości odśpiewali hymn narodowy. Przedstawiony podczas akademii montaż słowno-muzyczny, przeplatany został występami narratora, który przypominał uczestnikom apelu drogę, jaka wiodła Polaków do wolności.Natomiast inscenizacja muzyczno-ruchowa w wykonaniu uczniów kl II i III w obrazowy sposób pokazała tragedię naszego narodu – rozbiory Polski. Wśród zaprezentowanych pieśni znalazły się takie ważne i znane wszystkim Polakom utwory jak: „ Marsz Pierwszej Brygady”, „Rota”, „Białe róże, „Serce w plecaku” oraz bardziej współczesne „Myślimy o Polsce”, „ Jestem Polką i Polakiem”. „ Niepodległość”, „Moja Ojczyzna”, „Pamięć w nas”. Doniosłym momentem akademii był  taniec  „Polonez” w wykonaniu uczniów kl IV i V oraz „Krakowiak” w wykonaniu najmłodszych dzieci. Wszyscy czuliśmy podniosły nastrój, patriotyczny charakter uroczystości oraz dumę, że jesteśmy Polakami. Święto Niepodległości to doskonała okazja na podsumowanie konkursu fotograficznego pt. „Ja -rodzina –moja okolica” Wszyscy uczestnicy konkursu w piękny sposób uwiecznili na zdjęciach naszą małą Ojczyznę. Nagrodzeni uczniowie to: Eliza Wiśniewska  kl.I, Marcelina Selka z kl II, Kornelia Lamparska i Mikołaj Pilarski z kl IV oraz Maciej Beker i Kamil Tokarski z kl V. Nagrody ufundowane zostały przez Radę Rodziców. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości zaproszeni zostali na słodki poczęstunek przygotowany podczas warsztatów kulinarnych pod czujnym okiem przedstawicielek Koła Gospodyń Wiejskich, panią Teresę Banach i Janinę Nadolną. Panie wystąpiły w pięknych strojach ludowych, czym podkreśliły przynależność do tradycji i obyczajów borowiackich. Dopełnieniem uroczystości było wspólne śpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" pod hasłem "Rekord dla Niepodległej".

             

          • Warsztaty kulinarne

            09.11.2022

            W czwartek, 9 listopada 2022 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty kulinarne, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich, panią Teresę Banach i Janinę Nadolną. Zajęcia kulinarne oprócz tego, że były dla dzieci świetną formą wypoczynku i relaksu to pozwoliły poznać tradycję związaną z rogalami świętomarcińskimi, które następnie stanowiły poczęstunek podczas Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

          • Dzień Zdrowego Śniadania

            08.11.2022

            8 listopada dla naszych uczniów klas 0-III był szczególnym dniem. Oprócz zdrowego śniadania, o które zatroszczyli się Rodzice dzieci uczestniczyły w zajęciach, które miały na celu uświadomienie, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego i pogadance dotyczącej zasad zdrowego odżywiania się uczniowie  z entuzjazmem przystąpili do budowania piramidy zdrowia z produktów spożywczych przyniesionych do klasy. Bez problemu segregowały poszczególne produkty i umieszczały na „piramidzie zdrowia”. Następnie zjadły przygotowane śniadanie, które dostarczyło siły i energii do dalszej pracy. Końcowym efektem dzisiejszego dnia były plakaty wykonane w grupach.

            Pamiętajmy  śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. #LaboratoriaPrzyszłości

          • Dzień postaci z bajek

            08.11.2022

            Dnia 7 listopada grupa ,,Kotków” z oddziału przedszkolnego w Śliwiczkach obchodziła Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, który  jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. W tym dniu odwiedzili nas uczniowie klasy IV i przeczytali nam bajkę ,,Trzy małe świnki” oraz bajkę ,,O rybaku i o złotej rybce”. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek,  m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.