Dnia 30 marca oddział przedszkolny i klasa I udały się do Honolulu (sala zabaw dla dzieci) w Chojnicach, aby w sposób aktywny spędzić czas wspólnie ze swoimi rówieśnikami. Zabawy dały dużo radości, o czym świadczyły uśmiechnięte buzie. Już teraz czekamy na następne wspólne wyjazdy.
X OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI “RADOŚĆ PISANIA” - MARIA KONOPNICKA ROZSTRZYGNIĘTY!
30.03.2023Do literackiego pojedynku z naszej szkoły zgłosiło się 3 uczniów: Mateusz Dejnowski, Wiktor Sondowski i Bartosz Słupecki. Na papier przenieśli swoje uczucia i emocje. Pokazali, jaki świat jest piękny, choć czasami skomplikowany, inspirowani przewodnim tematem myśli poetki, Marii Konopnickiej:
„O! śpiesz się, słońce! Niech dzień nowy wstanie!...
Wszak tylko światło zwycięża otchłanie.”Jubileuszowa Gala Finałowa X Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego “Radość Pisania” odbyła się w dniu 17 marca w Krakowie. Na konkurs wpłynęło łącznie 81 prac. Spotkanie swoją obecnością zaszczycił dr hab. prof. Uniwersytetu Pedagogicznego, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej - Pan Piotr Kołodziej, który wygłosił niezwykle interesujący wykład na temat anatomii w wierszach Wisławy Szymborskiej. Podczas uroczystego wręczenie nagród i dyplomów laureatom Konkursu III miejsce zdobył Wiktor Sondowski. Wiktor nie mógł pojechać na rozdanie nagród, więc piękne podziękowanie, dyplom i nagrody otrzymał pocztą.
Serdecznie dziękuję naszym uczniom za zainteresowanie konkursem.
Z wizytą na Olimpie
30.03.2023O Zeusie, który ciskał piorunami, o mądrej Atenie, pięknej Afrodycie, Aresie – bogu wojny, a także lekkomyślnym Ikarze opowiadali uczniowie klasy 5 w ramach podsumowania lekcji, dotyczących starożytnej Grecji. Zainspirowani wierzeniami starożytnych Greków, uczniowie sami przygotowali odpowiednie stroje i elementy charakteryzacji bogów, w których wierzyli. W prezentacji dominowały białe szaty, długie brody i nakrycia głowy. Zadbali też o specjalne rekwizyty, pojawiły się więc: piękny trójząb Posejdona, piorun Zeusa czy młot Hefajstosa. Zaprezentowani greccy bogowie na pewno zostaną dobrze zapamiętane przez uczniów.
4
Tydzień mózgu
27.03.2023Między 13-19 marca w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Mózgu. Jest to impreza organizowana na całym świecie od 1996 r. zaś w Polsce od 1999r. . Jej celem jest propagowanie roli mózgu w naszym organizmie oraz popularyzacja wiedzy o mózgu i jego działaniu. Z racji tego faktu, poszczególne klasy miały przydzielone różne zadania. Uczniowie klasy piątej dowiedzieli się o diecie mózgu – czyli jak należy prawidłowo odżywiać mózg, aby sprawnie funkcjonował. W tym celu samodzielnie wykonali zdrową, owocową sałatkę, która zresztą wszystkim bardzo smakowała. Wraz z klasą siódmą dodatkowo wykonali plakaty nt. budowy i funkcjonowania mózgu. Prace te przyozdobiły gazetkę klasową i były cennym źródłem wiedzy dla rówieśników. Najstarsi zaś ósmoklasiści przedstawili w formie plakatów i referatów informacje nt. zaburzeń funkcjonowania mózgu u osób z anoreksją, mutyzmem czy depresją . Ciekawostką był temat „Jak działa mózg zakochanego?” oraz „Mózg a alkohol”.Każdy rodzaj aktywności naszych uczniów wniósł odrobinę nowej wiedzy na temat niezbadanego do końca mózgu ludzkiego a przy tym dał możliwość rozwoju własnej kreatywności. Z niecierpliwością już planujemy przyszłoroczny Tydzień Mózgu.
10
Szanuj wodę !
22.03.2023Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca. Ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety – obecnie ok. 2 miliardy osób – cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Oznacza to nie tylko banalne kłopoty w życiu codziennym (takie jak utrudnienia w kąpieli czy spłukiwaniu toalety), których w naszej części Ziemi możemy doświadczyć w trakcie awarii czy remontu wodociągów. Brak dostępu do wody pitnej to także śmiertelne choroby oraz mniejsze szanse życiowe kobiet i dziewczynek, które zgodnie z tradycją mają za zadanie dbać o rodzinę i dom, więc spędzają długie godziny na wędrówkach do studni. Są to godziny, które mogłyby poświęcić nauce lub pracy zarobkowej i wyrwać się z nędzy.
Dzisiaj nasi uczniowie dyskutowali na temat tego, w jaki sposób można oszczędzać wodę i swoje pomysły przedstawili w " kropelkach wody".
Skarpetkowe wyzwanie
21.03.2023Skarpetkowe wyzwanie - czyli skarpetki nie do pary. Jego celem jest zwiększenie świadomości o osobach z zespołem Downa i ich akceptacja społeczna, aby oni mogli żyć pełnią życia jak każdy z nas. Chociaż osoby z zespołem Downa różnią się od innych budową komórek, a konkretnie chromosomem 21,mają takie samo prawo do pozycji w społeczeństwie jak wszyscy inni. Dlaczego Skarpetkowe Wyzwanie? Odpowiedź jest prosta - ponieważ chromosom przypomina kształtem skarpetkę:)
1
Wiosenne wagary
21.03.2023Wyruszyliśmy dziś na "wagary " w poszukiwaniu wiosny. Nasze piękne okolice sprzyjają takim wędrówkom i zachęcają do ruchu na świeżym powietrzu, więc ochoczo ruszyliśmy wypatrywać oznak wiosny. Potwierdzamy - już nadchodzi ! #LaboratoriaPrzyszlości
17
Witaj wiosno!
21.03.2023Tradycyjny pochód z Marzanną oznajmij dziś mieszkańcom nadejście wiosny. Było kolorowo i głośno. Dzieci samodzielnie przygotowały wiosenne akcesoria - kwiaty i grzechotki.Z pewnością na dobre przepędziliśmy już zimę:)
16
„Rozśpiewane , roztańczone kujawsko-pomorskie”
12.03.2023W związku z realizacją priorytetu Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w obszarze Kształtowanie tożsamości indywidualnej i społecznej dzieci i młodzieży poprzez wprowadzanie edukacji regionalnej podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy zaprosiło do wzięcia udziału w konkursie "Rozśpiewane ,roztańczone kujawsko-pomorskie"
Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w wyżej wymienionym konkursie. Zaprezentowali swoje umiejętności taneczne i wokalne , które zostały przesłane w formie nagrania do organizatora. Powołana komisja konkursowa oceniać będzie prezentacje w grupach wiekowych: grupa II – klasy 1-3 szkoła podstawowa- śpiew grupa IV – zróżnicowana wiekowo – taniec Zwycięzcy konkursu zaproszeni zostaną na uroczystą galę, podczas której zostaną wręczone nagrody, a laureaci zaprezentują swoje umiejętności. Nasi uczniowie pięknie zaprezentowali się w tańcu i śpiewie godnie reprezentując naszą szkołę Czekamy na pomyślne rozstrzygnięcie konkursu.
3
Wyjazd na kręgle
12.03.20239 marca uczniowie klasy piątej wraz z wychowawcą wybrali się na kręgle do Okonin Nadjeziornych.Celem wyjazdu było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku.Poznanie sposobów miłego i aktywnego spędzania wolnego czasu oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich.
5
Świętujemy
08.03.20238 marca to Święto Kobiet - tych dużych i tych małych, więc wszystkie zostały dziś obdarowane prezentami . Były kwiaty, czekoladki i nie tylko - była też własnoręcznie przygotowana pizza. Panowie stanęli na wysokości zadania - to był naprawdę miły dzień.
14
Z wizytą u dentysty
05.03.2023Wizyta w Centrum Stomatologii Szkolnej w Śliwicach
3 marca 2023 r. na dwa dni przed Dniem Dentysty uczniowie klasy II,III i IV odwiedzili Centrum Stomatologii Szkolnej w Śliwicach gdzie dowiedzieli się na czym polega praca dentysty, jak ważna jest profilaktyka.
Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali instruktażu związanego z higieną jamy ustnej, aktywnie odpowiadali na zadane przez panią Doktor pytania.
To była bardzo pouczająca wizyta.
8
Podsumowanie projektu
02.03.2023Uczniowie klasy V wzięli udział w projekcie „Osiągnięcia starożytnych cywilizacji”. Podczas podsumowania, omawiając swoje prace wskazywali co i ile zawdzięczamy cywilizacjom, które istniały tysiące lat temu.
2
Pamiętamy o "Niezłomnych"
01.03.2023Pierwszy marca w naszym kalendarzu jest Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Dlatego uczciliśmy to święto złożeniem kwiatów pod pomnikami oraz apelem, w którym wspominaliśmy tych bohaterów walczących o wolną i demokratyczną Polskę. Po II wojnie światowej walczyli z komunistycznym terrorem, który zapanował w Polsce. Najważniejsze dla nich był: Bóg, Honor i Ojczyzna. Ukrywali i walczyli w naszej najbliższej okolicy: Zwierzyńcu i Lipowej Tucholskiej. Tacy ludzie jak: Danuta Siedzikówna INKA, mjr Zygmunt Szendzielarz Łupaszka, ppor Henryk WieliczkoLUFA czy ppor Zdzisław Badocha Żelazny są dla nas wszystkich wzorem do naśladowania. Dzisiaj żyjemy w demokratycznym kraju, dlatego nie trzeba być bohaterem z karabinem w ręku, żeby walczyć o Wolną Polskę. Każdy z nas może być bohaterem, takim jak Oni, wypełniając swoje obowiązki najlepiej jak można.
10
Archiwum Aktualności