Święta, święta...
26.03.20246W miesiącu marcu uczniowie klas I-III i oddziału przedszkolnego uczestniczyli w ramach realizacji projektu pt. „Tradycje i zwyczaje wielkanocne” w różnorodnych działaniach. Pierwszym zadaniem, którym rozpoczęliśmy projekt to wysianie rzeżuchy i owsa w celu przygotowania zielonego podłoża do dekoracji wielkanocnego stołu. Uczniowie także pod czujnym okiem rodziców w zaciszu domu przygotowywali potrawy i dania między innymi babki czy bułeczki itp. Natomiast w klasie wymieniano się przepisami. Kolejnym wyzwaniem było zdobienie wielkanocnych jaj (wydmuszek) oraz przygotowanie koszyczków. Następnym etapem projektu była wycieczka do Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach, które dały uczniom niepowtarzalną możliwość twórczego przygotowania się do świąt Wielkiej Nocy. Podczas spotkania uczniowie poznali tradycję zdobienia wielkanocnych jaj na Kaszubach oraz kaszubskie zwyczaje wielkanocne. W ramach końcowej realizacji projektu przygotowano filmik na którym dziewczęta z kółka wokalnego złożyły życzenia wielkanocne w gwarze borowiackiej. Wszystkie wytwory, które powstały w ramach realizacji projektu trafią do domów uczniów jako dekoracje rodzinnego stołu wielkanocnego.
Konkurs recytatorski
26.03.202423"Wiosenny konkurs recytatorski klas 0 - III"
"Zosia Samosia", "Samochwała", " Zapach czekolady" i wiele innych utworów m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Danuty Wawiłow zostało zaprezentowanych podczas "Wiosennego konkursu recytatorskiego klas 0 - III" w naszej szkole dnia 26.03.2024 r. Komisja konkursowa, w skład której powołano panie: Lucynę Gornowicz i Małgorzatę Gabrych dokonała oceny uczestników według następujących kryteriów:
- dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie,
- interpretacja utworu,
- kultura słowa, dykcja,
- ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój).
Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali się wspaniale, a wyróżnieni recytatorzy:
oddział przedszkolny: Michalina Gorciu, Kaja Lamparska
klasa I: Oliwier Zander, Aurelia Tokarska
klasa II: Jan Boczuliński, Daria Karpenko
klasa III: Nadia Krupa, Wiktoria Gwizdała,
będą reprezentowali poszczególne klasy podczas międzyszkolnego konkursu pt. "Wiosna pachnąca poezją", który odbędzie się 10.04.2024 r. w GOK w Śliwicach.
Tydzień Zdrowia Psychicznego
21.03.202472Obchody Tygodnia Mózgu w naszej szkole rozpoczęliśmy 18 marca w dniu Europejskiego Tygodnia Mózgu i połączyliśmy z obchodami Powiatowego Tygodnia Zdrowia Psychicznego. Do działania zainspirowała nas Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Tucholi. Wydarzenia w naszej szkole oparte były o Piramidę Zdrowia Psychicznego, a celem zwiększenie świadomości na temat funkcjonowania mózgu i zagrożeń jakie mogą wywoływać problemy psychiczne.
Dzień 1 poświęcony był na rozruszanie szarych komórek. W całości zadedykowaliśmy go gimnastyce mózgu - memory, gry planszowe, zadania na koncentrację i uwagę oraz inne łamigłówki.
Dzień 2 pod hasłem "Dzień Zdrowia" rozpoczęliśmy od spotkania z Panią doktor Katarzyną Chabowską, które pogłębiło naszą wiedzę na temat zdrowia, mózgu, zdrowia psychicznego. Następnie młodzież i dzieci skorzystały z fizycznej relaksacji, ćwiczeń oddechowych i wyciszenia się.
Trzeciego dnia działaliśmy zgodnie z mottem "Ruch dla ciała - relaks dla głowy", zorganizowaliśmy "Tańczącą Przerwę". Podczas spotkań z pedagogiem zwiększaliśmy świadomość na temat osób z niepełnosprawnościami i w kryzysie psychicznym, podnosiliśmy motywację do działania w szkole i poza nią.
Dzień 4 w całości poświęcony był na realizowanie elementów terapeutycznych: bajkoterapii, dogoterapii oraz korzystaliśmy z gier planszowych i łamigłówek.
Korzystając z urokliwego położenia naszej szkoły w otoczeniu lasów i pól wybraliśmy się na spacer w poszukiwaniu wiosny, aby odpocząć od technologii cyfrowych, zrelaksować się na łonie natury, a w szczególności dotlenić mózg.
Przez cały tydzień w gabinecie pedagoga dostępna była strefa ciszy i relaksu, żeby nasz słuch i mózg, które nie przepadają za nadmiarem dźwięków mogły odpocząć.
Turniej strażacki - znowu na podium
21.03.20247Dnia 21 marca w remizie OSP Śliwice odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” organizowane przez Gminę Śliwice, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Tucholi oraz Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Śliwicach.
W turnieju wzięło udział 23 uczestników - uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Śliwice.Szkołę Podstawową w Śliwiczkach reprezentowali:
I grupa wiekowa ( szkoły podstawowe klasy I-IV)
Dominik Andrearczyk
II grupa wiekowa ( szkoły podstawowe klasy V-VIII)
Aleksandra Dytman, Daria Gorzędzielska, Kornelia Lamparska, Mikołaj Pilarski - kl V i Bartosz Bojanowski- kl.VIII .
Po ocenie prac pisemnych i odpowiedzi ustnych wyłoniono najlepszych uczestników.
Dominik Andrearczyk z naszej szkoły zajął I miejsce w swojej grupie wiekowej i będzie reprezentował Gminę Śliwice w eliminacjach na szczeblu powiatowym.
Daria Gorzędzielska zajęła II miejsce w grupie wiekowej klas V-VIII
Pozostali uczniowie z naszej szkoły również zaprezentowali się wspaniale. Zajęli wysokie miejsca tuż za podium. Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w turnieju, gratulujemy uzyskania wysokich wyników i dużej wiedzy z zakresu ochrony przeciwpożarowej Zwycięzcom życzymy sukcesów w dalszym etapie turnieju, który odbędzie się już 5 kwietnia. Trzymamy kciuki.
Uczniów do turnieju przygotowała pani Małgorzata Baranowska
Wycieczka do Wdzydz Kiszewskich
21.03.202439Dzisiejsza wycieczka do Skansenu w Wdzydzach Kiszewskich była kolejnym działaniem w ramach realizacji projektu „Tradycje i zwyczaje wielkanocne” klas I-III i oddziału przedszkolnego.
Podczas wizyty w Skansenie uczestniczyliśmy w zajęciach, które miały na celu przybliżenie zwyczajów i tradycji wielkanocnych obchodzonych na Kaszubach. Samodzielnie wykonaliśmy kraszanki (barwienie jaj na jednolity kolor). Wysłuchaliśmy także opowieści o przygotowaniach przed Wielkanocą oraz zwyczajach wielkanocnych np. dyngowanie gałązkami jałowca, połykanie bazi czy chodzenie z „klekotkami”.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie pod opieką przewodnika - Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich na terenie którego zgromadzono budynki charakterystyczne dla wiejskiego krajobrazu Kaszub, Kociewia i Borów Tucholskich. Zwiedziliśmy chałupę pochodzącą z Zazdrości, podziwialiśmy wyposażenie dworku i wiele innych obiektów tj. wiatrak, kościół, zagroda drobnoszlachecka. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak zajęcia w szkole (poznanie wyglądu klasy lekcyjnej, wczucie się w rolę nauczyciela, czy odbywanie kary- klęczenie na grochu). Niezapomnianych chwil dostarczył nam pobyt w „chałupie zabaw”, gdzie miło spędziliśmy czas na wspólnych zabawach.
Konkurs rozstrzygnięty
18.03.2024W piątek odbyła się gala rozdania nagród i dyplomów za udział w konkurskie plastycznym: "Mój bohater literacki" zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Śliwicach. Nasi uczniowie także wspaniale reparezentowali szkołę, a oto rezulaty ich tworczej pacy:
Kategoria 3-6 lat:
I miejsce - Jagoda Bryczkowska, Kaja Lamparska,
III miejsce - Hubert Felczykowski
Kategoria klasy I-IV:
II miejsce - Wiktoria Gwizdała, Oliwier Gwizdała,
wyróżnienie - Nadia Krupa
Kategoria klasy V-VIII:
I miejsce - Kornelia Lamparska, I
II miejsce - Weronika Podlewska,
wyróżnienie - Bartosz Boczulński.
"Możesz tylko stracić"
18.03.2024"Możesz tylko stracić" - to program słowno - muzyczny o tematyce profilaktyki uzależnień w wykonaniu myzyka Arkadiusz Zawilińskiego. Nasi uczniowie klas VI -VIII uczestniczyli w tym wyjątkowym koncercie w piątkowe popołudniu w GOK w Śliwicach. Pan Arkadiusz przekazał nam swoje przesłanie i naukę jak żyć długo, zdrowo i szczęsliwie. Podjął się on trudnej sztuki rozmowy z młodzieżą na temat używek i różnego rodzaju uzależnień, w tym tych najbardziej aktualnych , czyli cyberuzależnień. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Pzreciwdziałania Narkomanii i Narkotyzmowi. Czas szybko minął przy muzycznych utworach i rozstawaliśmy się z dużą dawką wiedzy na temat tego jak właściwie kreować swoje postawy życiowe i podejmować dobre decyzje.
Sportowa rywalizacja
14.03.202419W dniu dzisiejszym, 14 marca uczennice klasy II i III, pod opieką pań Alicji Rolewicz i Joanny Andrearczyk, wzięły udział w Halowym Turnieju Piłki Nożnej Dziewcząt, który odbył się na hali przy Szkole Podstawowej w Śliwicach. Wzystkie dzielnie walczyły, przy dopingu chłopców z klasy. Po zaciętej rozgrywce, udało nam się zdobyć III miejsce, jak i specjalne wyróżnienie dla Wiktorii Gwizdała. Wiktoria otrzymała tytuł MVP (most valuable player ), czyli tytuł przyznawany najlepszemu zawodnikowi meczu. Gratulujemy wszystkim zawodniczkom i dziękujemy za tak piękne reprezentowanie naszej szkoły.
Dzień Kobiet w naszej szkole
10.03.2024W tym wyjątkowym dniu sporo się działo w naszej szkole.Każda klasa miała swój indywidualny pomysł na spędzenie tego dnia : były kwiaty, prezenty, wspólne biesiadowanie, salon makijażu, wyjazd na kręgle. Samorząd Uczniowski także przygotował słodki podarunek dla każdej dziewczyny w szkole - cukierek z wróżbą. Również wszyskie Panie pracujace w szkole, mogły dzisiaj liczyc na słodkości i kwiatki. Dziękujemy:)
16
Dzień Kobiet na kręgielni
10.03.2024Dnia 7 marca 2024r. uczniowie kl.IV- VI wybrali się na kręgle do Ośrodka Wczasowego Bory Tucholskie w Okoninach Nadjeziornych. Celem wyjazdu było propagowanie różnych form rekreacji , wypoczynku, zainteresowanie uczniów ciekawą dyscypliną sportu, zacieśnienie relacji koleżeńskich i aktywne spędzenie czasu w grupie rówieśniczej. Jak zwykle zabawa była świetna , a jedzenie pyszne. Czas szybko minął na sportowej rywalizacji. Pobyt na kręgielni dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji, a wszystkie dziewczyny z okazji ich święta zostały obdarowane kwiatkiem
11
Konkurs plastyczny" Mój ulubiony bohater literacki"
06.03.20247Na wyżej wymieniony konkurs zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Śliwicach swoje prace przygotowali:
Oddział przedszkolny:Jagoda Bryczkowska, Hubert Felczykowski, Michalina Gorciu , Kaja Lamparska, Fabian Łytkowski
Klasa I:Fabian Grubich, Oliwier Gwizdała, Aurelia Tokarska, Amelia Węglarska, Oliwier Zander
Klasa II:Justyna Janiszewska, Daria Karpenko, Wiktoria Talaśka, Emil Węglarski, Eliza Wiśniewska
Klasa III:Aleksandra Felczykowska, Wiktoria Gwizdała, Nadia Krupa, Julia Kuberna, Lena Węglarska
Klasa IV:Maja Boczulińska
Klasa V:Aleksandra Dytman, Daria Gorzędzielska, Kornelia Lamparska
Klasa VI:Bartosz Boczuliński, Kamil Tokarski
Klasa VIII:Weronika Podlewska
Chwała Bohaterom
03.03.20244„Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie których walka została podjęta”
1. marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tradycyjnie, jak co roku delegacja przedstawicieli z naszej szkoły złożyła kwiaty pod pomnikami bohaterów na terenach Nadleśnictwa Woziwoda, Leśnictwa Zielony Dół oraz w Zwierzyńcu, upamiętniając bohaterstwo Tych, którzy walczyli i złożyli ofiarę życia za wolność Ojczyzny. Następnie w szkole odbył się apel, na którym przybliżono postaci tamtych dni: Zygmunta Szyndzielarza ps. Łupaszka, Danuty Siedzikówny ps. Inka, która w ostatnią podróż wsiadła na stacji Szlachta.
Niech słowa Inki – „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” zostaną w naszej pamięci".
Archiwum Aktualności