Od października br. w naszej szkole odbywają się bezpłatne zajęcia szachowe. Biorą w nich udział uczniowie klas I –III. Prowadzone są w ramach pilotażowego projektu „Od Pionka do Hetmana” przez Mistrza Polski, pana Pawła Kukułę. Organizator zapewnia naszym graczom sprzęt niezbędny do realizacji zajęć tj. tablicę demonstracyjną, komplety szachów, zegary. Pan Paweł z fascynacją odkrywa przed naszymi uczniami tajniki tej „królewskiej gry”, cierpliwie wprowadza, tłumaczy, demonstruje i gra z naszymi nowicjuszami. Szachowe rozgrywki to niezwykła lekcja, która uczy logicznego myślenie, rozwija pamięć, kształtuje koncentrację, intuicję oraz oswajanie się porażkami. Na pewno kto „połknie przysłowiowego bakcyla” tej fascynującej gry, ten będzie do szachów zawsze wracał.
Aktualności
Od Pionka do Hetmana
12.11.20223
Szkoła do hymnu
14.11.2022Już po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministra Edukacji i Nauki "Szkoła do hymnu". Podczas uroczystego apelu z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, który odbył się 10 listopada, wspólnie odspiewaliśmy hymn narodowy o symbolicznej godzinie 11:11. #SzkołaDoHymnu
Droga do wolności...
10.11.202211 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Zatem 104. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie naszej szkoły godnie uczcili. Dnia 10 listopada 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Akademię rozpoczęto od wprowadzenia pocztu flagowego. Następnie cała społeczność szkolna oraz zaproszeni gości odśpiewali hymn narodowy. Przedstawiony podczas akademii montaż słowno-muzyczny, przeplatany został występami narratora, który przypominał uczestnikom apelu drogę, jaka wiodła Polaków do wolności.Natomiast inscenizacja muzyczno-ruchowa w wykonaniu uczniów kl II i III w obrazowy sposób pokazała tragedię naszego narodu – rozbiory Polski. Wśród zaprezentowanych pieśni znalazły się takie ważne i znane wszystkim Polakom utwory jak: „ Marsz Pierwszej Brygady”, „Rota”, „Białe róże, „Serce w plecaku” oraz bardziej współczesne „Myślimy o Polsce”, „ Jestem Polką i Polakiem”. „ Niepodległość”, „Moja Ojczyzna”, „Pamięć w nas”. Doniosłym momentem akademii był taniec „Polonez” w wykonaniu uczniów kl IV i V oraz „Krakowiak” w wykonaniu najmłodszych dzieci. Wszyscy czuliśmy podniosły nastrój, patriotyczny charakter uroczystości oraz dumę, że jesteśmy Polakami. Święto Niepodległości to doskonała okazja na podsumowanie konkursu fotograficznego pt. „Ja -rodzina –moja okolica” Wszyscy uczestnicy konkursu w piękny sposób uwiecznili na zdjęciach naszą małą Ojczyznę. Nagrodzeni uczniowie to: Eliza Wiśniewska kl.I, Marcelina Selka z kl II, Kornelia Lamparska i Mikołaj Pilarski z kl IV oraz Maciej Beker i Kamil Tokarski z kl V. Nagrody ufundowane zostały przez Radę Rodziców. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości zaproszeni zostali na słodki poczęstunek przygotowany podczas warsztatów kulinarnych pod czujnym okiem przedstawicielek Koła Gospodyń Wiejskich, panią Teresę Banach i Janinę Nadolną. Panie wystąpiły w pięknych strojach ludowych, czym podkreśliły przynależność do tradycji i obyczajów borowiackich. Dopełnieniem uroczystości było wspólne śpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" pod hasłem "Rekord dla Niepodległej".
80
Warsztaty kulinarne
09.11.2022W czwartek, 9 listopada 2022 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty kulinarne, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich, panią Teresę Banach i Janinę Nadolną. Zajęcia kulinarne oprócz tego, że były dla dzieci świetną formą wypoczynku i relaksu to pozwoliły poznać tradycję związaną z rogalami świętomarcińskimi, które następnie stanowiły poczęstunek podczas Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
19
Dzień Zdrowego Śniadania
08.11.20228 listopada dla naszych uczniów klas 0-III był szczególnym dniem. Oprócz zdrowego śniadania, o które zatroszczyli się Rodzice dzieci uczestniczyły w zajęciach, które miały na celu uświadomienie, jak ważne jest spożywanie rano zdrowego posiłku. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego i pogadance dotyczącej zasad zdrowego odżywiania się uczniowie z entuzjazmem przystąpili do budowania piramidy zdrowia z produktów spożywczych przyniesionych do klasy. Bez problemu segregowały poszczególne produkty i umieszczały na „piramidzie zdrowia”. Następnie zjadły przygotowane śniadanie, które dostarczyło siły i energii do dalszej pracy. Końcowym efektem dzisiejszego dnia były plakaty wykonane w grupach.
Pamiętajmy śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. #LaboratoriaPrzyszłości
28
Dzień postaci z bajek
08.11.2022Dnia 7 listopada grupa ,,Kotków” z oddziału przedszkolnego w Śliwiczkach obchodziła Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, który jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. W tym dniu odwiedzili nas uczniowie klasy IV i przeczytali nam bajkę ,,Trzy małe świnki” oraz bajkę ,,O rybaku i o złotej rybce”. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.
3
Szachowy sukces
08.11.2022Za nami kolejny turniej z cyklu "Polubić szachy-zostań mistrzem", który odbył się w Hali Sportowej w Warlubiu . Zawodnicy, uczestniczący w turnieju reprezentowali 13 szkół z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VIII - Sebastian Tecław, który zajął 4 miejsce w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy!
Wśród zawodników byli debiutanci. Zawody rozegrano na dystansie 7 rund . Wszyscy uczestnicy stosowali się do zasad "królewskiej gry" i grali fair play. Nagrodzono wszystkich uczestników a do wręczenia było 30 statuetek (pierwszych trzech zawodników w poszczególnych kategoriach), medale dla wszystkich szachistów , nagrody rzeczowe , upominki związane z projektem i dyplomy.Projekt dofinansowany ze środków Budżetu Państwa, Gmina Warlubie.Nagrody rzeczowe zostały ufundowane przez Kujawsko -Pomorski Urząd Marszałkowski w Toruniu.
1
Święty Hubert patronem Gminy Śliwice
08.11.2022Decyzją Papieża Franciszka patronem Gminy Śliwice został Święty Hubert.6 listopada odbyła się uroczystość ustanowienia Świętego Huberta Patronem Gminy Śliwice. Uroczystości rozpoczęto w kościele parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Śliwicach. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz biskup Ryszard Kasyna, a wszystkiemu towarzyszyła oprawa muzyczna Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych, która działa przy Technikum Leśnym w Tucholi. Wydarzenie było okazją do wyłonienia zwycięzców spośród laureatów konkursu plastycznego „Św. Hubert Błogosławi Gminę Śliwice”. Na konkurs wpłynęły aż 92 prace. Nagrody wręczył ks. Biskup – Ryszard Kasyna oraz Mistrz Bractwa Świętego Huberta – Zenon Dejnowski. Uczeń naszej szkoły Maciej Beker z klasy piątej otrzymał wyróżnienie . Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
#LaboratoriaPrzyszłości
06.11.2022
Antymina - jak nie dać się nałogom
05.11.2022Uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w spotkaniu o tematyce profilaktyczne, które odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Śliwicach. Spotkanie poprowadził Kolah - raper urodzony i wychowany w Tucholi. Młodzież miała okazję poznać osobiście człowieka , który w swoim życiu doświadczył wszystkich konsekwencji nałogu alkoholowego i narkotykowego, włącznie z pobytem w więzieniu. Kolah potrafił opowiadać o tym w tak obrazowy sposób, że każdy z nas mógł się identyfikować z pewnymi sytuacjami i miejscami, co powodowało refleksję nad właściwymi wyborami w naszym życiu. Poznaliśy także jego drogę i sposby do wyjścia z nałogów. Okazuje się, że są to wartości wszystkim nam znane i powszechne: rodzina, wiara, miłość, pasja. Są to "czynniki chroniące", czyli coś o co warto dbać w życiu codziennym, aby żyć szczęsliwie i w zgodzie ze sobą.
Dobranocki z dawnych lat
03.11.2022Każdego miesiąca poprzez literaturę dzieci z oddziału przedszkolnego odbywają podróż do innej krainy wartości oraz poznają bardzo wartościowe dobranocki z dawnych lat. W miesiącu październiku dzieci na podstawie bajki- ,,Miś Uszatek” dowiedziały się, że szacunek to grzeczność połączona z troską o uczucia i dobro drugiej osoby- ,,Dobro, które dajemy innym działa i pomnaża się, wracając do nas”.
Wspólne pieczenie gofrów
02.11.2022Dnia 28 października grupa ,,Kotków” z wielką ochotą przystąpiła do przygotowania ciasta na gofry. Dzieci zaopatrzone w fartuszki, pod czujnym okiem opiekunów odmierzały i mieszały potrzebne składniki. Jednak największą atrakcją był poczęstunek wspólnymi wypiekami
9
Pamiętamy
28.10.20225
Przedświąteczne porządki
26.10.2022
Bal Świętych
23.10.202223 października 2022r. w Gminnym Ośrodku Kultury przy współudziale Parafii św. Katarzyny w Śliwicach oraz Gminy Śliwice odbył się Bal Świętych. W czasie trwania zabawy rozstrzygnięto konkurs na którym uczniowie szkół naszej gminy prezentowali stroje wraz z charakterystycznymi atrybutami świętych i błogosławionych . W tym roku do konkursu stanęło 35 uczestników. Uczniowie pięknie zaprezentowali się w przygotowanych przez siebie i rodziców strojach.
Naszą szkołę reprezentowali:
kl I Eliza Wiśniewska i Filip Jakubiak
kl V Maciej Beker i Kamil Tokarski
klVIII Oliwier Ziółkowski
Oliwier Ziółkowski otrzymał wyróżnienie za najlepszą prezentację podczas Balu Świętych.
Wszyscy uczestnicy balu otrzymali cenne nagrody i dyplomy. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za udział w konkursie .
18
Złota polska jesień
19.10.2022#LaboratoriaPrzyszłości
1
Dziękujemy Wam Nauczyciele!
15.10.2022Dnia 13 października obchodziliśmy uroczystość Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie przygotowali uroczysty apel - były wiersze, piosenki i scenki z życia szkolnego. Przede wszystkim były jednak wyrazy wdzięczności dla naszych wychowawców, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły za ich trud, serce i uśmiech okazywane każdego dnia. Dziękujemy !
16
Ślubowanie klasy I
12.10.202212 października 2022r. w naszej szkole odbyło się ślubowanie i pasowanie uczniów klasy I. „Idą pierwszaki – dawne maluchy…”, tymi słowami przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przywitali wszystkich, którzy przybyli na uroczystość. Na początku uczniowie klasy I zaprezentowali się w programie artystycznym pięknie śpiewając piosenki i recytując wierszyki. Następnie uczniowie złożyli ślubowanie – będziemy pilnymi uczniami oraz pomagać będziemy słabszym, a pani dyrektor Lidia Lipska dokonała pasowania na uczniów Szkoły Podstawowej w Śliwiczkach. Na zakończenie wszyscy pierwszoklasiści zostali obdarowani różnorodnymi upominkami.
8
Nasze wspólne wypieki
12.10.2022Uczniowie klasy I przystąpili do kolejnego działania w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości. Zaopatrzeni w fartuszki ochoczo przystąpili do przygotowania słodkiej niespodzianki dla rodziców, którzy przybędą na jutrzejszą uroczystość - ślubowania klasy I. Zgodnie z przepisem odmierzali, mieszali produkty na poszczególnych etapach wyrabiania ciasta. Jednak największą atrakcją było układanie jesiennych owoców na przygotowane ciasto i sypanie kruszonki. W trakcie trwania zajęć uczniowie pamiętali o zachowaniu higieny i porządku w miejscu pracy. Słodki zapach pieczonego ciasta roznosił się po szkole.
7
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
11.10.2022Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania i uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny i kreatywny sposób. Uczniowie przygotowywali tematyczne gazetki , rymowanki, ćwiczyli sprawność rachunkową , poznawali metody szybkiego liczenia pamięciowego, rozwiązywali krzyżówki i łamigłówki matematyczne.
4
Archiwum Aktualności
