• Tydzień mózgu

            27.03.2023

            Między 13-19 marca w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Mózgu. Jest to impreza organizowana na całym świecie od 1996 r. zaś w Polsce od 1999r. . Jej celem jest propagowanie roli mózgu w naszym organizmie oraz popularyzacja wiedzy o mózgu i jego działaniu.  Z racji tego faktu, poszczególne klasy miały przydzielone różne zadania. Uczniowie klasy piątej dowiedzieli się o diecie mózgu – czyli jak należy prawidłowo odżywiać mózg, aby sprawnie funkcjonował. W tym celu samodzielnie wykonali zdrową, owocową  sałatkę, która zresztą wszystkim bardzo smakowała. Wraz z klasą siódmą dodatkowo wykonali plakaty nt. budowy i funkcjonowania mózgu. Prace te przyozdobiły gazetkę klasową i były cennym źródłem wiedzy dla rówieśników. Najstarsi zaś ósmoklasiści przedstawili w formie plakatów i referatów informacje nt. zaburzeń funkcjonowania mózgu u osób z  anoreksją, mutyzmem  czy depresją . Ciekawostką był temat „Jak działa mózg zakochanego?” oraz „Mózg a alkohol”.Każdy rodzaj aktywności naszych uczniów wniósł odrobinę nowej wiedzy na temat niezbadanego do końca mózgu ludzkiego a przy tym dał możliwość rozwoju własnej kreatywności. Z niecierpliwością już planujemy przyszłoroczny Tydzień Mózgu.

        • Szanuj wodę !
          • Szanuj wodę !

            22.03.2023

            Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca. Ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety – obecnie ok. 2 miliardy osób – cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Oznacza to nie tylko banalne kłopoty w życiu codziennym (takie jak utrudnienia w kąpieli czy spłukiwaniu toalety), których w naszej części Ziemi możemy doświadczyć w trakcie awarii czy remontu wodociągów. Brak dostępu do wody pitnej to także śmiertelne choroby oraz mniejsze szanse życiowe kobiet i dziewczynek, które zgodnie z tradycją mają za zadanie dbać o rodzinę i dom, więc spędzają długie godziny na wędrówkach do studni. Są to godziny, które mogłyby poświęcić nauce lub pracy zarobkowej i wyrwać się z nędzy.

            Dzisiaj nasi uczniowie dyskutowali na temat tego, w jaki sposób można oszczędzać wodę i swoje pomysły przedstawili w " kropelkach wody".

        • Skarpetkowe wyzwanie
          • Skarpetkowe wyzwanie

            21.03.2023

            Skarpetkowe wyzwanie  - czyli skarpetki nie do pary. Jego celem jest zwiększenie świadomości o osobach z zespołem Downa i ich akceptacja społeczna, aby oni mogli żyć pełnią życia jak każdy z nas. Chociaż osoby z zespołem Downa różnią się od innych budową komórek, a konkretnie chromosomem 21,mają takie samo prawo do pozycji w społeczeństwie jak wszyscy inni. Dlaczego Skarpetkowe Wyzwanie? Odpowiedź jest prosta - ponieważ chromosom przypomina kształtem skarpetkę:)

          • Wiosenne wagary

            21.03.2023

            Wyruszyliśmy dziś na "wagary " w poszukiwaniu wiosny. Nasze piękne okolice sprzyjają takim wędrówkom i zachęcają do ruchu na świeżym powietrzu, więc ochoczo ruszyliśmy wypatrywać oznak wiosny. Potwierdzamy  - już nadchodzi ! #LaboratoriaPrzyszlości

          • Witaj wiosno!

            21.03.2023

            Tradycyjny pochód  z Marzanną oznajmij dziś mieszkańcom nadejście wiosny. Było kolorowo i głośno. Dzieci samodzielnie przygotowały wiosenne akcesoria - kwiaty i grzechotki.Z pewnością na dobre przepędziliśmy już zimę:)

        • „Rozśpiewane ,  roztańczone kujawsko-pomorskie”
          • „Rozśpiewane , roztańczone kujawsko-pomorskie”

            12.03.2023

            W związku z realizacją priorytetu Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w obszarze Kształtowanie tożsamości indywidualnej i społecznej dzieci i młodzieży poprzez wprowadzanie edukacji regionalnej podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych  Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy zaprosiło  do wzięcia udziału w konkursie "Rozśpiewane ,roztańczone kujawsko-pomorskie"

            Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w wyżej wymienionym  konkursie. Zaprezentowali  swoje umiejętności taneczne i wokalne , które zostały przesłane w formie  nagrania   do organizatora. Powołana komisja konkursowa oceniać będzie prezentacje w  grupach wiekowych: grupa II – klasy 1-3 szkoła podstawowa- śpiew grupa IV – zróżnicowana wiekowo – taniec Zwycięzcy konkursu zaproszeni zostaną na uroczystą galę, podczas której zostaną wręczone nagrody, a laureaci zaprezentują swoje umiejętności. Nasi uczniowie pięknie zaprezentowali  się w tańcu i śpiewie godnie  reprezentując naszą szkołę Czekamy  na pomyślne  rozstrzygnięcie  konkursu.

          • Wyjazd na kręgle

            12.03.2023

            9 marca uczniowie klasy piątej wraz z wychowawcą wybrali się na kręgle do Okonin Nadjeziornych.Celem wyjazdu było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku.Poznanie sposobów miłego i aktywnego spędzania wolnego czasu oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich.

          • Świętujemy

            08.03.2023

            8 marca to Święto Kobiet  - tych dużych i tych małych, więc wszystkie zostały dziś obdarowane prezentami . Były kwiaty, czekoladki i nie tylko  - była też własnoręcznie przygotowana pizza. Panowie stanęli na wysokości zadania - to był naprawdę miły dzień.

          • Z wizytą u dentysty

            05.03.2023

            Wizyta w Centrum Stomatologii Szkolnej w Śliwicach

            3 marca 2023 r. na dwa dni przed Dniem Dentysty uczniowie klasy II,III i IV odwiedzili Centrum Stomatologii Szkolnej w Śliwicach gdzie dowiedzieli się na czym polega praca dentysty, jak ważna jest profilaktyka. 

            Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali instruktażu związanego z higieną jamy ustnej, aktywnie odpowiadali na zadane przez panią Doktor pytania.

            To była bardzo pouczająca wizyta.

          • Podsumowanie projektu

            02.03.2023

            Uczniowie klasy V wzięli udział w projekcie „Osiągnięcia starożytnych cywilizacji”. Podczas podsumowania, omawiając  swoje prace wskazywali  co i ile zawdzięczamy cywilizacjom, które istniały tysiące lat temu.

          • Pamiętamy o "Niezłomnych"

            01.03.2023

            Pierwszy marca w naszym kalendarzu jest Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Dlatego uczciliśmy to święto złożeniem kwiatów pod pomnikami oraz apelem, w którym wspominaliśmy tych bohaterów walczących o wolną i demokratyczną Polskę. Po II wojnie światowej walczyli z komunistycznym terrorem, który zapanował w Polsce. Najważniejsze dla nich był: Bóg, Honor i Ojczyzna. Ukrywali i walczyli w naszej najbliższej okolicy: Zwierzyńcu i Lipowej Tucholskiej. Tacy ludzie jak: Danuta Siedzikówna INKA, mjr Zygmunt Szendzielarz  Łupaszka,  ppor Henryk WieliczkoLUFA czy ppor Zdzisław Badocha Żelazny są dla nas wszystkich wzorem do naśladowania. Dzisiaj żyjemy w demokratycznym kraju, dlatego nie trzeba być bohaterem z karabinem w ręku, żeby walczyć o Wolną Polskę. Każdy z nas może być bohaterem, takim jak Oni,  wypełniając swoje obowiązki najlepiej jak można.

          • Podróż do krainy zagadek

            22.02.2023

            Dzisiaj gościliśmy Studio Artystyczne "Akada" ze spektaklem mówiącym o tym, jak ważne jest zdobywanie wiedzy. Przedstawienie promowało nie tylko czytelnictwo, ale również zwracało uwagę na to, gdzie można znaleźć informacje na dany temat. Myślę, że spektal uświadomił naszym uczniom, że poszerzając swoją wiedzę można osiągnąć upragniony cel.

          • Jesteśmy czytelnikami!

            20.02.2023

            Dzisiaj 20 lutego pierwszoklasiści zostali pełnoprawnymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. W trakcie pogadanki, którą przeprowadziła pani Dorota dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz wypożyczenie pierwszej książki. Uczniowie otrzymali także wyprawki czytelnicze pt. „Pierwsze abecadło”. Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek. Wyprawka dla Pierwszaka” ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

          • Góra Grosza

            18.02.2023

            Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "Góra grosza". Była to juz XXIII edycja, w której Towarzystwo Nasz Dom od wielu lat wspiera dzieci i młodzież, finansując m.in. pomoc specjalistyczną (terapie, rehabilitacje), pracę z rodziną biologiczną, rozwój indywidualnych zainteresowań wychowanków (stypendia, korepetycje, zajęcia dodatkowe, kursy zawodowe). Prowadzi również specjalistyczne Domy dla Dzieci oraz ośrodki wsparcia psychologicznego PORT. Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazujecie środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się.W tym roku udało się nam zebrać łącznie 198,30 zł. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji:)

             

          • Na kaszubską nutę...

            16.02.2023

            W czwartek, 16 lutego w progi naszej szkoły zawitał Zespół Pieśni i Tańca „Bławatek” z Chojnic. Kapela ludowa zaprezentowała nam się w żywiołowym tańcu, śpiewie i muzyce, ukazując dawne życie mieszkańców pięknej kaszubskiej krainy. Zespól jest ambasadorem kultury kaszubskiej, prezentując ją w kraju i poza jego granicami. „Bławatki” występowały w Niemczech, Słowacji, Litwie, Francji, Belgii, Włoszech, Hiszpanii. Jesteśmy dumni, że w szrankach kapeli jest pan Roman Mechliński, któremu bardzo dziękujemy za przygotowanie tej wspaniałej uczty kulturalnej.

          • Feryjne wyjazdy

            01.02.2023

            W czasie ferii uczniowie naszej szkoły mieli okazję do skorzystania z najnowszej ofert kina Helios w Grudziądzu. Najpierw na seans filmowy " Kot w butach" wybrali się najmłodsi uczniowie, czyli klasy I-III. W kolejnych dniach uczniowie klas IV-VIII, także obejrzeli wspomnianą animację, jak również najnowszą część "Avatara". Jak to zwykle w kinie bywa , nie zabrakło popcornu i przekąsek, a później udaliśmy się na posiłek do KFC. W ostatnim dniu nasze przedszkolaki udały się do "Honolulu" czyli do sali zabaw w Chojnicach. Zabawa była wyśmienita. Wszyscy uczniowie, którzy mieli okazję skorzystać ze szkolnej oferty wypoczynku w czasie ferii, wracali uśmiechnięci i zadowoleni. Teraz czas na zimowe szaleństwo :) Wszystkim życzymy udanego i bezpiecznego wpoczynku w czasie ferii. Do zobaczenia 13 lutego :)